ArabicEnglishGermanRussianTurkish

Tavuk Kümes Isı Pompaları

Beyaz et üretim işletmelerinde, broyler ve hindi yetiştiriciliğinde genetik potansiyeli en iyi şekilde ortaya koyabilmek için kümes performansının iyi olması gerekir.

İyi bir kümes performansı için en az yem ve su kadar ısıtma, soğutma ve havalandırmaya önem verilmelidir. Ancak hayvan sağlığını ve konforunu sağlayacak bir klima oluşturulursa optimum ve uniform büyüme sağlanır ve kaliteli et elde edilir.

DETAYLAR

İklimlendirme ile hayvanın yaşam alanında (kümesde) nem, ısı, CO2, CO, NH3 devamlı kontrol altında tutulmalıdır.

Bu nedenle kümeslerde değişik havalandırma sistemleri uygulanmaktadır. Hepsinin ortak yanı taze hava şartlandırılmadan soğuk olarak havanın civcivlerin üstüne üflemesidir. Bu esnada içerideki sıcak hava da dışarı atılır.

Dışarı atılan sıcak hava yerine kümese alınan soğuk hava kışın ısıtılmalı, yazın ise soğutulmalıdır. En çok enerji soğuk havayı ısıtmak için kullanılır.

Canovate geliştirdiği özel tasarım Kümes ısı Pompası ile atılan havanın ısısını alıp, temiz havaya vermekte ve yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır. 7 haftalık dönem için enerji maliyeti 5.341 TL‘ye düşmektedir. Bir dönemde 24.000 TL kar edilmektedir.

15 Mart 2017
1.927 kez görüntülendi